• 21 GRU 20

  Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień, który zbiera w jednym miejscu wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące szczepienia przeciw COVID-19. Składa się z dziewięciu rozdziałów, w których znajdziemy informacje miedzy innymi na temat skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek, zaleceń medycznych i organizacji punktów szczepień oraz kolejności szczepień.

  Szczepionka przeciw COVID-19 będzie dobrowolna i darmowa.

  Rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej.

  W kolejnym etapie ze szczepień skorzystają:

  • pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
  • osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych,
  • służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie,
  • nauczyciele

   

  Na potrzeby Narodowego Programu Szczepień utworzona została nową strona internetowa gov.pl/szczepimysie , gdzie prócz szczegółowych i najbardziej aktualnych informacji skorzystać można z rozmowy na wideoczacie. Specjaliści odpowiadają na Państwa pytania w dni robocze od godziny 8.00 do 16.00. Pytania można również przesłać na adres: szczepionki@nfz.gov.pl.

   

  /źródło:www.gov.pl