• 03 LUT 20

  W dniu 31.01.2020 r. odbyła się konferencja sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, wraz z przedstawicielami jednostek podległych na temat bieżącej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej dotyczącej koronawirusa.

  Według oficjalnych informacji Ministerstwa Zdrowia w Polsce nie mamy jeszcze przypadku koronawirusa, ale zakłada się, że prędzej czy później się pojawi. Objętych stałym nadzorem epidemiologicznym pozostaje 500 osób, kilkanaście jest hospitalizowanych.

  Na stronie Ministerstwa Zdrowia znajduje się lista oddziałów zakaźnych, do których powinny się zgłaszać osoby, które wróciły z Chin i mają typowe dla koronawirusa objawy.

  W Polsce wszystkie procedury zalecane przez WHO zostały wdrożone. W czwartek w Polsce ruszyła również linia diagnostyczna w kierunku koronawirusa w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny, który dysponuje pełnym wzorcem genetycznym wirusa na podstawie wzorców własnych i przekazanych przez ośrodek w Berlinie.

   

  Ministerstwo Zdrowia przypomina, że przełom stycznia i lutego to okres wzmożonej zachorowalności na grypę. Jeśli ktoś nie był w Chinach i nie miał kontaktu z osobą, która wróciła z Chin, a ma objawy grypowe, powinien udać się do lekarza POZ. Osoby, które wróciły do Polski z Chin i mają temperaturę, kaszel i duszność powinny zgłosić się do najbliższego oddziału zakaźnego, lista jest opublikowana na stronie MZ.