Pogoda staje się coraz piękniejsza i zachęca do dłuższego przebywania na zewnątrz. W związku z tym warto wiedzieć, że okres, w którym kleszcze są najbardziej aktywne, na dobre się już rozpoczął. Przypada on na miesiące letnie i trwa od kwietnia do września.
Kleszcze to pasożyty zewnętrzne kręgowców. Najczęściej atakują one zwierzęta. Ludzie nie są ich głównymi żywicielami. Jednak to nie zmienia faktu, że stanowią one dla nas coraz większe zagrożenie. Z roku na rok wzrasta ich liczebność. Kleszcze mogą być niezwykle niebezpieczne, gdyż przenoszą groźne dla człowieka wirusy i bakterie, w tym także boreliozę. O dużej liczbie kleszczy świadczy właśnie wzrost zachorowań na tę chorobę. Kleszcze mogą prowadzić ponadto do zachorowania na odkleszczowe zapalenie opon mózgowych, tularemie, anaplazmozę, bartonelozę czy gorączkę Q.
Co należy wiedzieć o kleszczach ?
Kleszcze bytują najchętniej w krzakach lub w wysokich trawach. Nie jest prawdą, że na ukąszenie kleszcza jesteśmy narażeni tylko w lesie. Piknik w parku czy na łące jest w tym przypadku tak samo ryzykowny, jak spacer po lesie.
Kleszcze najchętniej wkłuwają się tam, gdzie skóra jest cienka i przytulnie się zagłębia. Mogą wędrować po ciele w poszukiwaniu takich miejsc, co stanowi szansę, aby znaleźć intruza zanim zdąży zaatakować. Po powrocie do domu należy sprawdzić szczególnie: pachy, pachwiny, zgięcia łokci i kolan, okolice biustu a także obszar za uszami oraz na granicy włosów.
Moment wkłucia się kleszcza jest praktycznie bezbolesny, chociaż wbija się on w skórę dość głęboko. Kleszcz, który nie zostanie w porę zauważony i usunięty, może żerować na skórze człowieka aż jedenaście dni! W tym czasie wypija około 2 ml krwi i znacznie powiększa swoje rozmiary. Dorosły osobnik „przed posiłkiem” ma około 2 mm długości, natomiast najedzony kleszcz może zwiększyć swoje rozmiary sześciokrotnie.
Jak chronić się przed kleszczami?
– unikać spacerów w godzinach porannych i późnym popołudniem (kleszcze są wtedy najbardziej aktywne)
– w lesie i parku spacerować środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych krzaków, traw i drzew
– starać się zakryć możliwie największą część ciała pod ubraniem i wybierać jasne kolory odzieży, na których łatwiej zauważyć kleszcza i strzepnąć go
– używać preparatów i urządzeń odstraszających kleszcze
Jak pozbyć się kleszcza?
Kleszcza można skutecznie usunąć w warunkach domowych. Bardzo ważne jest, aby w ciele nie pozostał kawałek pasożyta. W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o zgłaszanie się do naszych gabinetów zabiegowych. Doświadczony personel usunie kleszcza i opatrzy ranę. Również w razie pojawienia się zaczerwienienia w miejscu wkłucia się kleszcza prosimy o niezwłoczne zgłoszenie się do nas. Rumień może być oznaką alergii lub boreliozy.
Uwaga! Kleszczy nie należy niczym smarować. Posmarowany tłuszczem kleszcz dusi się i wymiotuje, przez co zwiększa się ryzyko przeniesienia do krwi chorobotwórczych drobnoustrojów.
Przychodnia nr 1, Kilińskiego 24
Gabinet Zabiegowy
7:00 – 19:00
Przychodnia nr 2, Murarska 14
Gabinet Zabiegowy
7:00 – 19:00