Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Podawanie dzieciom pokarmu mamy to sposób, na zapewnienie noworodkom i niemowlakom najlepszych warunków rozwoju. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku i dłużej przy równoległym podawaniu żywności uzupełniającej.
Tym samym zachęcamy nasze pacjentki oraz mamy naszych małych pacjentów do karmienia piersią. Przypominamy o możliwości uzyskania u nas wsparcia w tym temacie przez naszą wykwalifikowaną i doświadczoną położną środowiskową panią Aleksandrę Piechotę. Z porady naszej położnej można skorzystać bezpłatnie w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) zarówno telefonicznie (teleporada), jak i umówić się na wizytę w domu pod numerem telefonu 514 968 638.
Położna środowiskowa sprawuje kompleksową pielęgnacyjną opiekę położniczą i ginekologiczną nad kobietami oraz noworodkami do 2 miesiąca życia. Świadczenia gwarantowane położnej POZ obejmują wizytę w przychodni, w domu pacjentki, wizytę patronażową oraz profilaktyczną. Wizyty patronażowe położnej po porodzie w domu pacjentki mają miedzy innymi na celu: obserwację i ocenę rozwoju fizycznego dziecka, ocenę odruchów noworodka oraz udzielanie porad w zakresie pielęgnacji noworodka, karmienia piersią, szczepień ochronnych, badań profilaktycznych, opieki medycznej, socjalnej oraz w zakresie laktacji, kontroli płodności.
Zalety karmienia piersią dla dziecka
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko m.in.:
- rozwoju otyłości u dziecka (każdy miesiąc o 4 proc.)
- wystąpienia cukrzycy o około 1/3
- infekcji u dziecka – głównie układu pokarmowego, oddechowego i moczowego, a także zapalenia ucha i innych ogólnych zakażeń
- wystąpienia martwiczego zapalenia jelit u dzieci urodzonych przedwcześnie
- rozwoju posocznicy (SEPSA) u dzieci urodzonych przedwcześnie
- rozwoju wielu chorób przewlekłych i niezakaźnych takich jak nadwaga i otyłość, cukrzyca, alergia, astma, nadciśnienie
- rozwoju niektórych nowotworów
- nagłej śmierci łóżeczkowe
- hospitalizacji w pierwszym roku życia dziecka i związanego z nim stres.
Podczas karmienia piersią dziecko ćwiczy mięśnie twarzy i jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy. Karmienie piersią pomaga także nawiązać więź między matką i dzieckiem.
Zalety karmienia piersią dla matki
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko:
- zachorowania kobiety na raka sutka oraz raka jajników,
- rozwoju osteoporozy w starszym wieku,
- krwotoku poporodowego i niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza.
/źródło: strona internetowa Ministerstwa Zdrowia