Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, polegającą na zbyt wysokim stężeniu cukru we krwi. Cukry, czyli węglowodany trafiają do naszego organizmu wraz z pożywieniem i są jego „paliwem napędowym“. Najbardziej kluczowym z nich jest glukoza i to właśnie jej podwyższony poziom powoduje bardzo daleko idące zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu.
Do całkowitego zrozumienia mechanizmu cukrzycy, brakuje jeszcze wyjaśnienia roli jaką w tej nieuleczalnej, lecz możliwej do skutecznego kontrolowania chorobie, odgrywa insulina. Jest to hormon wydzielany przez trzustkę, który pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Poziom insuliny podwyższa się po posiłku i dzięki temu dostarczona z pożywieniu glukoza może być przetransportowana z krwi do komórek i tam wykorzystana. Niedostateczna produkcja insuliny przez organizm lub jej nieprawidłowe działanie jest powodem cukrzycy.
Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy:
- Typ I – cukrzyca pierwotna (insulinozależna). Spowodowana przez niedostateczne wytwarzanie insuliny przez organizm. Chorują na nią najczęściej dzieci i stanowi ona tylko 10-20% zachorowań.
- Typ II – cukrzyca wieku dojrzałego (insulinoniezależna). Spowodowana przez upośledzone działanie insuliny w organizmie tzn. oporność organizmu na insulinę. Stanowi 80-90% zachorowań.
Jak nasze ciało sygnalizuje nam cukrzycę?
- zwiększenie łaknienia i objętości wydalanego moczu
- osłabienie
- problemy z widzeniem
- utrata masy ciała
- odwodnienie
- nawracające infekcje
- problemy ze skórą (świąd, ciągłe przesuszanie)
Co dzieje się wtedy w naszym ciele?
- cukromocz (wysokie stężenie glukozy w moczu)
- zakwaszenie organizmu, czyli kwasica tłuszczowa
- zmiany miażdżycowe oraz zaburzenia w ukrwieniu różnych tkanek i narządów
Na zachorowanie na cukrzycę wpływają zarówno czynniki środowiskowe, jak i genetyczne a także ciąża. Ryzyko zachorowania na cukrzycę znacznie zwiększa się wraz z wiekiem. Wcześnie wykryta cukrzyca pozwala na szybsze rozpoczęcie leczenia oraz wprowadzenie specjalnie dobranej diety cukrzycowej. Pomaga uniknąć lub znaczne odsunąć w czasie ciężkie powikłania spowodowane przez cukrzycę, takie jak upośledzenie pracy innych narządów np. nerek.
Osobom po 40. roku życia zalecamy wykonywanie badania poziomu cukru na czczo nawet raz do roku.