• 20 LISTOPAD 18

  W obliczu toczącej się dyskusji na temat szczepień wywołanej dużą liczbą zachorowań na odrę w Polsce i Europie w ostatnim czasie oraz planach zmiany prawa odnośnie obowiązkowych szczepień, pragniemy polecić szczególnie rodzicom a także pozostałym zainteresowanym osobom stronę internetową Szczepienia Info.

  Rodzice szukający odpowiedzi na nurtujące ich pytań na temat szczepionek natrafiają często w Internecie na nieprawdziwe informacje. Część informacji jest ze sobą sprzecznych, co wprowadza osoby czytające w jeszcze większą niepewność w tym temacie. Inne informacje, szczególnie publikacje naukowe na temat badań, są napisane w nieprzystępnym języku i również nie dostarczają wiedzy poszukującym rodzicom.

  W ostatnich latach znacznie nasilił się też trend antyszczepionkowy. Powstało wiele stron internetowych o tej tematyce, przedstawiających często fałszywe fakty na temat szczepionek i ich skutków. Dlatego zachęcamy rodziców pragnących poszerzyć swoją wiedzę na temat szczepień do odwiedzenia portalu Szczepienia Info. Jak czytamy na stronie:

  „Portal Szczepienia.info powstał w październiku 2007 r. z inicjatywy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny we współpracy z Polskim Towarzystwem Wakcynologii. (…)

   

  Nie wszystkie szczepionki są w pełni skuteczne, jak również nie wszystkie są bezpieczne dla każdej osoby szczepionej. Podejmując decyzję o podaniu szczepionki należy rozważyć bilans korzyści i ryzyka związanego z jej zastosowaniem. Portal Szczepienia.info ma na celu bezstronne informowanie zarówno o korzyściach płynących ze szczepień, jak również potencjalnym ryzyku związanym z przyjęciem poszczególnych szczepionek. Przedstawiamy wyłącznie informacje poparte wiarygodnymi dowodami naukowymi.

   

  (…) Zamiarem redakcji jest przedstawienie aktualnej informacji o bezpieczeństwie i skuteczności wszystkich szczepionek zarejestrowanych w Polsce, jak również informacji ogólnych o organizacji szczepień oraz aktualnościach. Przygotowaliśmy też możliwość sprawdzenia obecnego oraz historycznego kalendarza szczepień oraz bazę najczęściej zadawanych pytań”.