• 05 LIS 19

    Grypa to choroba wirusowa, występująca sezonowo. Zwiększoną ilość zachorowań odnotowuje się w Polsce już we wrześniu a jej spadek dopiero z początkiem wiosny. Choć jest to choroba tak powszechna, nadal mylona jest ze zwykłym przeziębieniem ze względu na stosunkowo podobne objawy.

    O tym, jak odróżnić te dwie choroby, opowie nam lekarz medycyny rodzinnej Pani Lidia Ołubiec-Jasiak (specjalista Pediatrii i Medycyny Sądowej). Na co dzień lekarz POZ w naszej Przychodni nr 2 oraz Dyrektor NZOZ Eskulap.

     

    Czym właściwie różni się przeziębienie od grypy?

    Przeziębienie i grypa różnią się zasadniczo patogenem, który je wywołuje i w związku z tym różny jest przebieg tych chorób. Oczywiście, ta różnica jest łatwa do wychwycenia dla lekarza. Pacjenci często myślą te choroby, ale kiedy pojawiają się w moim gabinecie, mogę to łatwo zweryfikować.

    Grypa wywołana jest przez wirus grypy. Natomiast w przypadku przeziębienia nie jest to tak jednoznaczne. Rodzajów wirusów, które wywołują podobne objawy wynikające z zapalenia błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych, jest ponad 200. Ponad to grypa jest bez wątpienia o wiele poważniejszą chorobą, wiążącą się z ryzykiem wystąpienia groźnych powikłań.

     

    Jak pacjent może odróżnić te dwie choroby?

    Najprostszą do zauważenia różnicą jest szybkość z jaką choroba się rozwija. Grypa atakuje bardzo szybko. Objawy takie jak wysoka gorączka, ból głowy, bóle mięśniowe czy ból gardła pojawiają się w zasadzie w tym samym czasie i niemal „zwalają z nóg“ w przeciągu kilku godzin. Przeziębienie rozwija się zdecydowanie wolniej. Objawy pojawiają się stopniowo i w różnej kolejności. Po około 3 dniach są one najbardziej nasilone. Gorączka nie jest tak wysoka, jak w przypadku grypy, albo jej w ogóle nie ma. Chory jest zazwyczaj w stanie normalnie funkcjonować, mimo swoich dolegliwości, takich jak np. katar, kaszel.

     

    W przypadku jakich objawów pacjent powinien nie czekać i jak najszybciej skorzystać z porady lekarza?

    Te objawy to przede wszystkim wysoka gorączka (powyżej 39 stopni) utrzymująca się kilka dni, duszności a także ropna wydzielina podczas kaszlu i kataru. Ponad to zburzenia pracy serca i towarzyszące im wysokie tętno a także silne osłabienie uniemożliwiające funkcjonowanie.