• 06 LISTOPAD 18

    Od prawie dwóch lat lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia chorobowe, jednak duża część z nich nadal korzystała z możliwości wystawiania tradycyjnych zwolnień w formie papierowej. Od 1 grudnia 2018 roku to się zmieni a lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

    Rozwiązanie to będzie korzystne zarówno dla pacjentów, lekarzy, jak i pracodawców. Wystawianie e-zwolnienia (e-ZLA) trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Pacjent zostanie zwolniony z obowiązku dostarczenia zwolnienia do pracodawcy lub ZUS w terminie 7 dni od wystawienia, ponieważ dotrze ono do nich drogą elektroniczną za pomocą stworzonej do tego przez ZUS aplikacji. Pracodawca otrzyma zwolnienie najpóźniej dzień po jego wprowadzeniu do aplikacji.

    Oczywiście, tak jak do tej pory, numer statystyczny choroby, czyli powód zwolnienia, nie będzie podawany do informacji pracodawcy. E-zwolnienie może wystawić lekarz a także asystent medyczny. Informacje o zwolnieniu będą dostępne dla pacjenta na jego profilu Platformy Usług Elektronicznych ZUS.