• 01 CZE 21

    Unijny Certyfikat COVID (UCC) to elektroniczne zaświadczenie, które umożliwia osobom go posiadającym bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii.

    Poza tym osoba, która może udowodnić, że jest zaszczepiona, nie jest wliczana do limitu osób uczestniczących w imprezach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych, weselach. 

    Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator, które należy pokazać, przekraczając granice. Zawiera informacje, które ułatwiają służbom granicznym i sanitarnym określenie, czy dana osoba stwarza potencjalne zagrożenie epidemiczne. Osoba, która posiada UCC nie podlega kwarantannie ani obowiązkowi dodatkowych testów.

    Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl), a później w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. 

    Unijny Certyfikat COVID (UCC) dostaje osoba, która:

    • otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; w Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki) lub
    • otrzymała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godz.) lub
    • wyzdrowiała po COVID-19 (UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

    Unijny Certyfikat COVID (UCC) jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie.

    /źródło: pacjent.gov.pl